קורות חיים      הפצת קורות חיים      משרות חמות      טיפים      אינדקס חברות השמה      צור קשר

חיפוש עובדים

חיפוש עובדים


תהליך חיפוש עובדים הינו תהליך ארוך מסורבל וברוב המקרים גם לא מוצלח.
ישנן שיטות רבות לחיפוש עובדים כאשר כל אחת מהן מתרכזת בצורך אחר וכמובן שלכל אחת מהן יש את יתרונות והחסרונות שלה.
לפני שאתם בוחרים שיטת חיפוש עובדים אתם צריכים לשאול את עצמכם כמה שאלות:
1. האם איוש המשרה הינו עניין דחוף הקשור בזמן מוגבל.
2. האם מדובר בגיוס עובד או שניים או שמא מדובר בגיוס המוני.
3. עד כמה המשרה מצריכה כישורים מקצועיים מיוחדים.
4. האם יש ביכולתכם לבצע סינון קורות חיים/ביצוע ראיונות עבודה וכל הקשור בעבודה הנדרשת בתהליך חיפווש עובדים.
אלו חלק מהקריטריונים לפיהם יש לבחור שיטת חיפוש עובדים מבין השיטות הקיימות.
כעת נפרט על שיטות חיפוש עובדים בחירת השיטה המתאימה ביותר לצרכים השונים:
במידה ואני מעוניין לאייש משרה בהקדם האפשרי אבחר בשיטת חיפוש עובדים שהיא "פרסום בלוחות דרושים באינטרנט". שיטה זו תחשוף את המשרה לקהל רחב ביותר בזמן הקצר ביותר. בעקבות זאת, יגיעו לידיי כמות רבה של קורות חיים אותם אצטרך לסנן ואז להזמין מועמדים לראיונות.
במידה ואין ביכולתי לבצע את שני אלה וכל הקשור בניהול תהליך חיפוש עובדים כנראה שאבחר בשיטה של "פניה לחברות השמה". חברות השמה הם אלה שמפרסים את המשרה המבוקשת, מבצעים את סינון קורות החיים, מבצעים ראיונות עבודה ולבסוף בוחרים בשבילי את המועמד המתאים ביותר.
במידה והתפקיד דורש כישורים מקצועיים מיוחדים לדוגמה בתחום ההייטק אעדיף לפנות לחברות השמה המתמחות בתחום ההייטק או שאעדיף לנהל בעצמי את כל הקשור להליך חיפוש העובדים שכן חברות השמה רגילות אינן מבינות במונחים הטכניים הנדרשים בכדי למצוא את המועמד המתאים ביותר.
במידה וחשוב לי מאוד שתהליך קליטת העובד יהיה קצר במיוחד וכבר אקבל תפוקה מהעובד מהר יותר אעדיף לפנות אל עובדי חברה שפוטרו עקב קיצוצים או להעביר עובד קיים מתפקיד מסוים אל תפקיד בו יש מחסור בכוח אדם. בדרך זו אמנע גם שחיקת תפקיד של עובדים ותיקים ואגדיל את הסיכויים שלי לשמירת עובדים וותיקים אלו בחברה. בכדי לפנות לעובדי עבר שפוטרו אצטרך לבנות מערך רשת בוגרים תקין המצריך שמירת קשר אישי עם עובדי עבר ומתן הסבר על היתרונות בשמירת הקשר בהסתכלות לטווח הארוך.
במידה ומדובר בתפקיד ספציפי המצריך כישורים מיוחדים וניסיון בתחום אוכל לבחור באופציה של גיוס עובדים על ידי סיוע מצייד ראשים. צייד ראשים מאתר עובדים בחברות אחרות, לרוב מתחרות, יוצר קשר עם העובד ונותן לו את ההצעה. צייד ראשים שומר על דיסקרטיות מקסימאלית ולא חושף את זהות החברה.
במידה ואני מעוניין בגיוס עובדים המוני אעדיף לבחור בשיטה לחיפוש עובדים הבאה. פרסום משרות בירידי תעסוקה באוניברסיטאות או גני תערוכה תהיה השיטה שתתאים לי. בשיטה הזו אני גם פונה לקהל יעד רחב, מקבל חשיפה גבוהה למשרה/ות הנדרשת/ות ויש לי את האפשרות לבצע סינון ראשוני של מועמד מהיכרות פרונטאלית איתו. בירידים אלו אקים דוכן בו אפרסם את המשרות,עקרונות החברה, וכל מידע שיכול לעזור במתן הסבר למועמדים על המשרה והחברה.
אלו חלק מהשיטות בתהליך חיפוש עובדים וחלק מהשיקולים שיש לקחת בחשבון.
כל חברה תבחר את השיטה המתאימה לה לפי השיקולים שלה.